بازاريابي و تبليغات
امور نمايشگاهي
طراحي سيستم
مكاتبات و ارتباطات خارجي

مكاتبات و ارتباطات خارجي

       شركت هاي خارجي بسيار تمايل دارند كه نمايندگي هاي آنها به طور مداوم با آنها در ارتباط باشند و برخي از آنها تمايل به دريافت گزارش فعاليت هاي بازرگاني نمايندگي هاي خود هستند . مسلمأ بخاطر بعد مسافت مكاتبات و ارتباطات ميتواند تنها وسيله نزديك نگه داشتن شركت هاي توليد كنند و شركت هاي نمايندگي با هم باشند . و بخوبي ميدانیم كه براي اشخاصي كه تازه شروع به فعاليت هاي بازرگاني كرده اند ممكن است اين امر كمي مشكل باشد و يا با اين امر كاملا ناآشنا باشند . براي شركت هايي هم كه سابقه طولاني در امر فعاليت هاي بازرگاني دارند ، خود ميدانند كه مكاتبات و ارتباطات ميتواند بسيار براي آنها وقت گير شود و گاهأ احساس ميكنند كه به يكنفر ثابت براي اين كار نياز دارند .

       حالا اين ترس براي افراد باسابقه و با تجربه پيش مي آيد كه با چه تضمين و آسودگي خاطري مكاتبات و ارتباطات بازرگاني خود را به شخصي خارج از محيط كاري خود بسپارند ؟ آيا اين مسئله نمي تواند براي آنها خطرناك باشد ؟ بعضي از آنها به ما پيشنهاد ميكنند كه در هفته چند ساعتي را براي اين كار به شركت آنها برويم و مكاتبات و ارتباطات را با ايميل و تلفن آنها انجام بدهيم . برخي ديگر از ما ميخواهند كه براي آنها پرسنل ثابت معرفي كنيم . برخي ديگر ميگويند كه ما مسائل را به انگليسي براي آنها ترجمه كنيم و بعد خودشان اين مكاتبات را داشته باشند . حالا شما چه فكر ميكنيد ؟ چه كسي و چه روشي ميتواند براي آنها خطرناكتر باشد ؟‌ يك فرد ثابتي كه به مرور زمان با كارخانه هايي كه از آنها خريد ميشود و افراط مرتبط با واردات كالاي آنها و قيمت خريد و مهمترين آنها اينكه در ايران با مشتريان متقاضي خريد آن كالا ها و ميزان سود حاصله آنها آشنا ميشود ؟ يا كسي در خارج از محيط كاري شركت كه خود با هزاران كارخانه مشابه و هزاران قيمت مشابه و یا شاید بهتر از آنچه او در اختیار دارد آشنا است و یا حتی با محصولات جدیدتر از آنچه آنها دارند نیز آشنا است ولی هيچ آشنايي با مشتريان متقاضي خريد اين كالاها در داخل کشور را نخواهد داشت ؟

      حال خود قضاوت كنيد و اين را از ما بپذيريد و اين اجازه را به ما بدهيد تا با اعتماد به نفس كامل اين ادعا را كنيم كه ما با سابقه طولاني در امر مشاوره بازرگاني و بازاريابي و شناخت كامل بازار توليد كشورهاي شرقي و اروپايي ، واقعأ هيچ مشكلي براي خريد و گرفتن نمايندگي و واردات را نداريم و هيچ احتياجي به تلاش براي پيدا كردن اطلاعات خريد واحد هاي اقتصادي را نخواهيم داشت ، چون اصلا شغل خود را بر اين اساس پايه ريزي نكرده ايم . حتي اگر يك استعلام ساده انجام دهيد ، به سادگي متوجه خواهيد شد كه اطلاعات تماس و شرح فعاليت ما حتي در وزارت بازرگاني كشورهاي چين و كره و چندین کشور دیگر موجود ميباشد . يك كارخانه توليدی وقتي برندي را به يك شركت به عنوان نماينده فروش آن برند ميدهد خوب به اين سادگي آن برند را به شخص ديگري نخواهد داد ، حال اين فرض را هم داشته باشيم كه ما با تلاش و امكانات بيشتر ، بتوانيم كارخانه توليدي خارجي را متقاعد كنيم و برند شما را با امكانات و شرايط بهتر براي خود كه ميتواند از لحاظی که در ادامه شرح خواهم داد امتياز منفي براي ما باشد را گرفته و وارد كشور كنيم . حال بايد براي آن برند شما كه انتخاب خود مانيز نيست و هيچ تخصص فني هم در آن رابطه نداريم مشتري پيدا كنيم ، كه ما در اینصورت ترجيح ميدهيم اگر بخواهيم خود واردات انجام دهيم ،‌ كالاهايي را وارد كنيم كه اولا تخصص كافي در رابطه با آن را داشته باشيم ، دومأ ، در ارتباط و تخصص با كارمان باشد تا متقاضيان خريد آن محصول را نيز داشته باشيم يا به راحتي بتوانيم مشتريان آن محصول را پيدا كنيم . مهمتر از آن اينكه ما هم همانند شما تمايل خواهيم داشت كه از برند شركت ديگري استفاده نكنيم و يك برند منحصر به خود را داشته باشيم . و اين را نيز مطمئن باشيد كه اين برند را از شركتي نخواهيم گرفت كه به راحتي برند نمايندگي خود را به ما بدهد ، چون بعد از چند وقت برند ما را نيز به شركت ديگري خواهد داد . بنابراين برند مورد نظر خود را از شركت توليد كننده اي خواهيم گرفت كه فقط ما را قبول داشته باشد و تعهدات لازم براي ثبات مالكيت اين برند را به ما بدهد .

       اگر ما به جاي شركت هاي ايراني باشيم ، حساسيت خود را روي حفاظت از اطلاعات مشتريان يا خريداران محصول خود ميگذاريم كه يك فرد ثابت به راحتي ميتواند به آن دسترسي داشته باشد . و حتي به راحتي ميتواند مشخصات تماس متقاضيان خريد آن محصول خاص را با مبالغي در اختبار رقبا و همكاران قرار بدهد .

       بعد از اين همه توضيح فكر ميكنم كه حرف اصلي خود را فراموش كردم كه اين اعتماد را بدهم كه ما تمام مكاتبات خود را با شركتهاي خارجي با نام و سربرگ شركت انجام ميدهيم و خود را هميشه مسئول خريد شركت معرفي ميكنيم . و اين امر هميشه براي شركت هايي كه با ما قرارداد دارند محسوس بوده كه ما نه تنها تمام تلاش خود را براي حفظ برند آنها انجام داده ايم بلكه سعي كرده ايم كه با شناخت از نحوه سياست هاي قيمت گذاري توليد هاي خارجي ، فرمول و راهكاري را پيدا كنيم كه با توافق طرفين و حفظ كيفيت و شرايط مطلوب كنوني ، به كاهش قيمت منطقي آن محصول نيز كمك كند .

       تمام مكاتبات و ارتباطات ما خارج از محيط كاري شركتها انجام ميشود و ما اين امكانات را داريم كه حتي اگر در خيابان هم باشيم ، به ايميل هاي دريافتي دسترسي داشته و بتوانيم به راحتي جواب آنها را نيز بدهيم . براي ارتباطات تلفني نيز هيچ مشكل زماني و مكاني را نداريم و به راحتي ميتوانيم در هر زماني ارتباطات خارجي خود را داشته باشيم . ما اين اطمينان را ميدهيم كه تا بحال براي كارهاي خود شيوه هاي خاص خود را داشته ايم كه توانسته ايم نظر تمام مشتريان خود را جلب كنيم و آنها را در هر شرايطي راضي نگه داريم و قطعأ براي شما هم جالب خواهد بود كه در يك جلسه حضوري از نزديك با شيوه كاري ما آشنا شويد . لازم به ذكر است كه پس از عهد قرارداد ، در صورت تمايل ، كارهاي شما فقط توسط يكنفر از كادر ما انجام خواهد پذيرفت و اين نفر در خارج از محيط شما براي شما ثابت خواهد بود تا بتوان او را به عنوان مسئول خريد ثابت شركت معرفي كرد .

       جدا از انجام مكاتبات و ارتباطات خارجي ، ما با داشتن كادري مجرب از آقايان و خانم هاي مترجم ، ميتوانيم در هر زمان و هر مكان ، همراهي پرسنل يا مديران شركت ها را جهت مترجمي حضوري در خارج از كشور ، نمايشگاه ها و يا در داخل كشور بعهده بگيريم . همچنين ميتوانيم همراهي ميهمانان خارجي شركت ها را در داخل يا خارج از كشور ، نمايشگاه ها و يا شهرستانها بعهده گرفته و در هر جلسه ، سمينار و يا جلسات آموزشي حضور يافته و مسئوليت ترجمه حضوري را عهده دار باشيم .

       ضمنأ براي شركت هاي خارجي نيز ميتوانيم مسئوليت مترجمي حضوري آنها را در نمايشگاهها ، سفر به شهرستانها ، ملاقات با نماينده هايشان ، سفرهاي داخل كشوري ، راهنمايي گردشگري آنها و شركت در جلسات را براي آنها متقبل شويم.